Novinky

Chci se vydat na vícedenní výlet - co si vzít s sebou?

Chci se vydat na vícedenní výlet - co si vzít s sebou?

Jako každý rok se s koňmi vydáváme na několik vandrů, puťáků, či výletů, každý tomu říká jinak. V průběhu sezóny jezdíme po celé ČR, kratší i delší výlety. Málokdy máme v zádech doprovodné vozidlo, takže jsme zvyklí si brát všechno, co potřebujeme s sebou, na koně. Většinou jezdíme jen holky, i když občas zlanaříme i nějakého chlapa. 

Každý rok vybíráme různé lokality, podle vkusu zúčastněných. Podle počasí si buď domlouváme nocleh u někoho ve stáji (většinou hledáme na webu kamkekonim.cz nebo na googlu podle lokality), nebo máme naučené koně přes noc u stromu, kdy je večer napaseme, poté přivážeme ke stromu a od brzkého rána zase paseme. 

Trasy většinou vybíráme podle mapy.cz, které fungují pro tyto účely perfektně. Důležité je si před odjezdem stáhnout offline mapy pro danou lokalitu, pro případ nedostatečného signálu. 

A teď už k vybavení, aneb co používáme my:

  • westernové sedlo
  • westernová podsedlová deka - deka se nám osvědčila filcová, nebo beránková, neopren/aeropren a tomu podobné materiály bych nevolila, aby se vám kůň nezapařil (i když je to velmi individuální).
  • podbřišník provázkový z mohéru, nebo jiných přírodních materiálů, nebo pravý beránek. Zase bych nevolila neopren ze stejného důvodu jako u deky.
  • uzdečka Tato speciální uzdečka se nám velmi osvědčila. 
  • obojek - my vozíme k přivázání koní obojky (není to pro koně trhače), nebo provazovou ohlávku
  • dlouhé vodítko k přivázání koně - ideálně okolo 6-7 m
  • brašny za sedlo , já doporučuji kožené brašny Pool's Deluxe, které jsou prostorné, lehké a když je namažete, tak i nepromokavé. Přesto vždy mám náhradní oblečení pro jistotu dané do igelitových pytlů.
  • vozíme si čutoru, kterou jednoduše přivážeme k sedlu
  • kotlík - klasický kotlík na oheň, který využíváme pro uvaření vody na čaj, kávu, nebo kovbojských fazolí. Už nás několikrát zachránil, když nebyl vhodný přístup k vodě pro koně, že jsme díky němu jednoduše koně napojili. Kotlík pokládám na banán za sedlo a přidělávám ho gumovou síťkou, co používají motorkáři, k sedlu, aby necinkal. Ke kotlíku vždy vozím vařečku:)
  • banán za sedlo, do kterého si zabalíte jak spacák, tak celtu, popřípadě nafukovací karimatku.
  • celta + spacák + nafukovací karimatka
  • důležitá je lékárnička - vždy vozím obvazy, dezinfekci, kapky do očí, tekutý obvaz, pytlíčky Equipalazonu. Už se nám to několikrát hodilo.
  • kobercová páska - nejlepší pomocník, který vás zachrání při ztrátě podkovy než najdete v blízkosti kováře, nebo s ní i spravíte to nejnutnější
  • stahovací pásky  a provázek pro nejnutnější opravy
  • my už vozíme i podkovy, hřebíky, kladívko, kleště, v případě nouze si sami nakoveme
  • nůž je samozřejmostí
  • trvanlivé potraviny a hlavně plechovky s fazolemi.
  • zapalovač či sirky
  • chapsy či rainlegs
  • kvalitní koženou obuv 
  • čištění - vozím kopytní háček a k tomu masážní rukavici, která je lehká, skladná a zbaví koně dokonale nečistot. A navíc ji koně milují.
  • v létě vozím s sebou repelent v malém balení 
  • vazelína - někdy se hodí i jezdci, ale mažeme tím i koně, aby se nám neodírali například od podbřišníku.
  • powerbanka
  • k navazování věcí za sedlo využíváme mini kurty, které jsou skvělý pomocník a hlavně nepovolí
  • pláštěnka, nebo australský plášť. I přesto vždy do brašny hodím jednorázovou pláštěnku pro případ největší nouze.
  • někdo vozí s sebou i laso , které přes noc natáhne mezi 2 stromy a koni udělá tzv. lanovku. Vhodné pro koně, kterým při stání natékají nohy.
  • elektrolyty v pastě

Krmení pro koně si s sebou nevozíme kvůli váze, ale v každém obchodě prodávají ovesné vločky, popřípadě mrkev či jablko. 

Důležité je s sebou vzít dobrou náladu, orientační smysl, dobré přátele, na které se můžete spolehnout ve všech situacích. :-)

V případě, že vás něco ještě napadne, nebo budete mít jakýkoliv dotaz, nebojte napsat nebo zavolat.

Vaše Kristýna

IMG_3183 (kopie)

d8350de0-c86a-4687-836d-140b64755f76

Ochrana před hmyzem

Ochrana před hmyzem

Jaro začalo, je krásné sluníčko, teplo, tráva se zelená, vše se zdá jako ideální čas pro ježdění na koni, nebo pobyt ve výběhu. 

ALE bohužel, jakmile vyjdete ze stáje, nalétnou na vás všelijací hmyzáci, kteří vám i vaším koním narážejí do očí, uší a znepříjemňují vám vaší pohodu. Někteří citlivější jedinci pak mlátí hlavou jako šílení, nebo se snaží mouchám utéct a z příjemné projížďky se stává peklo. 

Těmto nepříjemným situacím se můžeme vyhnout několika způsoby. 

Doporučujeme již od zimy přidávat do krmení sušený česnek a pivovarské kvasnice nebo vitamin B. Ideální začít již 2 měsíce před hmyzí sezónou, ale lepší začít někdy, než nikdy :). Existují také speciální lizy pro koně, které můžete umístit do výběhu či boxu Anti instect liz nebo přímo česnekový Horslyx . 

Dalším způsobem je používání repelentů. Repelenty nabízíme ve formě sprejů nebo gelů. Spreje jednoduše nastříkáme na koně, ale dle mých zkušeností ztrácí rychleji účinnost než gely. U repelentů je důležité vědět, že často mají lokální účinek, to znamená, že to, co vám fungovalo například na horách, nemusí fungovat u řeky. 

Z naší zkušenosti doporučujeme značku repelentů Paskafly, které se vyrábějí jak ve formě spreje, tak i gelu . Dobré recenze jsou i na repelenty od značky Farnam , či Stiefel . 

Výborně ovšem proti hmyzu funguje i čistá silice z Tea tree oilu či levandule . 

V neposlední řadě je vhodné koně chránit i různými dekami, maskami a čabrakami.

Deky jsou různých typů a druhů, v nabídce jsou deky výběhové, ale i bederní vhodné k anglickým i westernovým sedlům. Taktéž mezi

maskami si můžete vybírat přesně to, co potřebujete. Některé masky mají UV filtr, tudíž koně ochrání nejen před hmyzem, ale i před slunečními paprsky. Existují masky, které mají i ochranu na nos a to buď v podobě třásní nebo nosního krytu. Jsou masky, které koni natáhnete přes hlavu, nebo zapínací na suchý zip, či je lze přidělat přímo k uzdečce či ohlávce. 

 

Vše, co potřebujete pro ochranu koně proti hmyzu najdete na našem eshopu www.horseriding.cz . 

Užívejte jarní období a netrapte se nepříjemným hmyzem.

Vaše Kristýna

 

Jarní pastva a její úskalí

Jarní pastva a její úskalí

Začíná krásné jaro, ptáci zpívají, teploty stoupají vzhůru a tráva se začíná zelenat. Koně jsou již celí nedočkaví, kdy konečně budou vpuštěni na rozlehlé pastviny. 

Všechno vypadá zcela bezproblémově, koně odčervíme Extrakt proti červům a vypustíme do po zimě odpočatých výběhů a pastvin. Avšak za tímto na první pohled zcela pohodovým plánem vyvstává jedno velké ALE! v podobě zdravotních problémů z jarní pastvy.

Jarní pastva, čerstvá zeleňoučká travička, je velmi zrádná. Koně se s velkou chutí do ní zaboří a neví, kdy přestat. Mladá tráva je velmi výživná, pro koně to ale neznamená samé plusy. 

Je vhodné koně postupně na mladou trávu navykat, pastvu mu prokládat senem, koně nenechávat na mladé trávě celý den. Mladé rostliny a to až do fáze květu obsahují velké množství cukrů, tzv. sacharidů. Je vhodné v této době koně nepřikrmovat dalšími energetickými krmivy, omezit příjem jádra. V této době doporučujeme NovaEqui Plus 

Vzhledem k nevyváženosti minerálů v jarní pastvě, je vhodné koni i nadále podávat minerální směsi například Reformin Plus nebo Premin Performance, popřípadě mít na pastvě dostupný  minerální liz a solný liz.

Pozor! I když je tráva šťavnatá, je potřeba zařídit, aby kůň měl dostatek čerstvé pitné vody!

Nejznámějšími problémy, které mohou nastat z jarní pastvy, jsou průjmy, koliky či schvácení kopyt. Jakmile pozorujete, že kůň nevypadá zcela v pořádku, má řídké výkaly, v horším případě se potí, válí, okamžitě je za potřebí ho z pastvy stáhnout a změnit režim postupného přivykání.

Při průjmu, nebo i jako prevenci před ním, doporučujeme přidat Precizní mikroby nebo Black Balance. S Black Balance máme osobní výborné zkušenosti u koních citlivých na průjmy, konečníkovou vodu či vředy. 

Jak poznat, že je kůň schvácený?

Laminitis (schvácení) je kompletní metabolické onemocnění, jehož následkem je charakteristické kulhání.  Schváceným koním silněji pulzují digitální cévy, často mají specifický postoj se zatížením patek a přestupují z jedné nohy na druhou. Závažnost kulhání je velmi rozlišná. Někteří koně kulhají mírněji, zkracují krok na tvrdém povrchu, vážněji postižení mohou ulehnout a silná bolestivost může připomínat příznaky koliky nebo spinální zlomeniny. Laminitis je dělena do několika stádií: Vývojové stádium, akutní stádium a chronické stádium. 

Pokud máte jakékoliv podežrení, že kůň by mohl být schvácený, okamžitě ho stáhněte z pastvy, nastelte mu box a zavolejte veterináře. 

Výživa koní s laminitidou

Doporučena je výživa s vysokým obsahem vlákniny, nízkou kalorickou hodnotou ve všech případech laminitidy. Většina koní s laminitidou mají nadváhu, proto vyžadují postupnou dietu. 

Pro koně s příznaky schvácení, nebo i jako prevenci doporučujeme přidávat do krmné dávky Lamistop .