Jarní pastva a její úskalí

Začíná krásné jaro, ptáci zpívají, teploty stoupají vzhůru a tráva se začíná zelenat. Koně jsou již celí nedočkaví, kdy konečně budou vpuštěni na rozlehlé pastviny. 

Všechno vypadá zcela bezproblémově, koně odčervíme Extrakt proti červům a vypustíme do po zimě odpočatých výběhů a pastvin. Avšak za tímto na první pohled zcela pohodovým plánem vyvstává jedno velké ALE! v podobě zdravotních problémů z jarní pastvy.

Jarní pastva, čerstvá zeleňoučká travička, je velmi zrádná. Koně se s velkou chutí do ní zaboří a neví, kdy přestat. Mladá tráva je velmi výživná, pro koně to ale neznamená samé plusy. 

Je vhodné koně postupně na mladou trávu navykat, pastvu mu prokládat senem, koně nenechávat na mladé trávě celý den. Mladé rostliny a to až do fáze květu obsahují velké množství cukrů, tzv. sacharidů. Je vhodné v této době koně nepřikrmovat dalšími energetickými krmivy, omezit příjem jádra. V této době doporučujeme NovaEqui Plus 

Vzhledem k nevyváženosti minerálů v jarní pastvě, je vhodné koni i nadále podávat minerální směsi například Reformin Plus nebo Premin Performance, popřípadě mít na pastvě dostupný  minerální liz a solný liz.

Pozor! I když je tráva šťavnatá, je potřeba zařídit, aby kůň měl dostatek čerstvé pitné vody!

Nejznámějšími problémy, které mohou nastat z jarní pastvy, jsou průjmy, koliky či schvácení kopyt. Jakmile pozorujete, že kůň nevypadá zcela v pořádku, má řídké výkaly, v horším případě se potí, válí, okamžitě je za potřebí ho z pastvy stáhnout a změnit režim postupného přivykání.

Při průjmu, nebo i jako prevenci před ním, doporučujeme přidat Precizní mikroby nebo Black Balance. S Black Balance máme osobní výborné zkušenosti u koních citlivých na průjmy, konečníkovou vodu či vředy. 

Jak poznat, že je kůň schvácený?

Laminitis (schvácení) je kompletní metabolické onemocnění, jehož následkem je charakteristické kulhání.  Schváceným koním silněji pulzují digitální cévy, často mají specifický postoj se zatížením patek a přestupují z jedné nohy na druhou. Závažnost kulhání je velmi rozlišná. Někteří koně kulhají mírněji, zkracují krok na tvrdém povrchu, vážněji postižení mohou ulehnout a silná bolestivost může připomínat příznaky koliky nebo spinální zlomeniny. Laminitis je dělena do několika stádií: Vývojové stádium, akutní stádium a chronické stádium. 

Pokud máte jakékoliv podežrení, že kůň by mohl být schvácený, okamžitě ho stáhněte z pastvy, nastelte mu box a zavolejte veterináře. 

Výživa koní s laminitidou

Doporučena je výživa s vysokým obsahem vlákniny, nízkou kalorickou hodnotou ve všech případech laminitidy. Většina koní s laminitidou mají nadváhu, proto vyžadují postupnou dietu. 

Pro koně s příznaky schvácení, nebo i jako prevenci doporučujeme přidávat do krmné dávky Lamistop .