Jarní pastva a její úskalí

Začíná krásné jaro, ptáci zpívají, teploty stoupají vzhůru a tráva se začíná zelenat. Koně jsou již celí nedočkaví, kdy konečně budou vpuštěni na rozlehlé pastviny. 

Všechno vypadá zcela bezproblémově, koně můžeme odčervit  pomocí Bylin proti červům a vypustíme do po zimě odpočatých výběhů a pastvin. Avšak za tímto na první pohled zcela pohodovým plánem vyvstává jedno velké ALE! v podobě zdravotních problémů z jarní pastvy.

Jarní pastva, čerstvá zeleňoučká travička, je velmi zrádná. Koně se s velkou chutí do ní zaboří a neví, kdy přestat. Mladá tráva je velmi výživná, pro koně to ale neznamená samé plusy. 

Je vhodné koně postupně na mladou trávu navykat, pastvu mu prokládat senem, koně nenechávat na mladé trávě celý den. Mladé rostliny a to až do fáze květu obsahují velké množství cukrů, tzv. sacharidů. Je vhodné v této době koně nepřikrmovat dalšími energetickými krmivy, omezit příjem jádra. V této době doporučujeme například krmení  NovaEqui Plus či Premin Metabolic Pellets.

Vzhledem k nevyváženosti minerálů v jarní pastvě, je vhodné koni i nadále podávat minerální směsi například Reformin Plus nebo Premin Performance, popřípadě mít na pastvě dostupný  minerální liz a solný liz.

Pozor! I když je tráva šťavnatá, je potřeba zařídit, aby kůň měl dostatek čerstvé pitné vody!

Nejznámějšími problémy, které mohou nastat z jarní pastvy, jsou průjmy, koliky či schvácení kopyt. Jakmile pozorujete, že kůň nevypadá zcela v pořádku, má řídké výkaly, v horším případě se potí, válí, okamžitě je za potřebí ho z pastvy okamžitě stáhnout a změnit režim postupného přivykání.

Při průjmu, nebo i jako prevenci před ním, doporučujeme přidat Habibi Trávení Basic nebo Perfect Equi Gastro Care+

Dalším velkým strašákem je schvácení koně z jarní trávy.

Jak poznat, že je kůň schvácený?

Laminitis (schvácení) je kompletní metabolické onemocnění, jehož následkem je charakteristické kulhání.  Schváceným koním silněji pulzují digitální cévy (těsně nad korunkou kopyt), často mají specifický postoj se zatížením patek a přestupují z jedné nohy na druhou. Závažnost kulhání je velmi rozlišná. Někteří koně kulhají mírněji, zkracují krok na tvrdém povrchu, vážněji postižení mohou ulehnout a silná bolestivost může připomínat příznaky koliky nebo spinální zlomeniny. Laminitis je dělena do několika stádií: Vývojové stádium, akutní stádium a chronické stádium. 

Pokud máte jakékoliv podežrení, že kůň by mohl být schvácený, okamžitě ho stáhněte z pastvy, nastelte mu box vysokou podestýlkou, nohy ledujte a zavolejte veterináře. 

Výživa koní s laminitidou

Doporučena je výživa s vysokým obsahem vlákniny, nízkou kalorickou hodnotou ve všech případech laminitidy. Většina koní s laminitidou mají nadváhu, proto vyžadují postupnou dietu. 

Pro koně s příznaky schvácení, nebo i jako prevenci doporučujeme přidávat do krmné dávky Lamistop . 

S jarem prokazatelně souvisí i ochrana proti hmyzu.

My Vám můžeme nabídnout mnoho druhů repelentů, jak ve spreji, tak ve formě gelu. Repelenty jsou poměrně lokální záležitost, proto berte na vědomí, že v okolí řeky může fungovat jiná značka, než v kopcích nebo na pláních. 

Koně citlivější na mouchy je vhodné chránit před hmyzem nejen repelenty, ale i maskami či speciálními dekami proti hmyzu. 

Do krmení je vhodné v této době přidávat česnek a vitamín B. 

V sekci Péče o srst naleznete mnoho hojivých přípravků, které lze použít při poštípání hmyzem. My doporučujeme Repelentní hojivou mast Protection Plus či Itch Remedy.

 

 Přejeme ať vyhánění na jarní pastvu proběhne úplně bez problémů!